Interferencja powstaje w wyniku nałożenia się prądów o różnej częstotliwości. Wywołuje następujące efekty terapeutyczne: przeciwbólowy (poprzez podniesienie progu odczuwania bólu), rozszerza naczynia krwionośne, poprawia procesy odżywcze, regeneracyjne, przemianę materii w tkankach oraz dodatkowo pobudza mięśnie szkieletowe do skurczu.
Jonoforeza to zabieg polegający na wprowadzeniu leku do tkanek siłami pola elektrycznego, dzięki zjawisku dysocjacji elektrolitycznej. W zabiegu używa się różnego rodzaju leków, których celem jest działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz obniżanie napięcia mięśniowego.
Dużym atutem zabiegu jest wprowadzenie leku przez skórę z pominięciem układu pokarmowego, tym samym uniknięcie skutków ubocznych wynikających z przyjmowania leków p/bólowych oraz p/zapalnych. Dodatkową zaletą zabiegu jonoforezy jest aplikowanie leku bezpośrednio w źródło bólu.
Prądy diadynamiczne powstają poprzez nałożenie się prądu stałego oraz sinusoidalnego. Podobnie jak inne prądy powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym lepsze ukrwienie okolicznych tkanek. Wykazują one silne działanie przeciwbólowe i przekrwienne, pomagają w usuwaniu zbędnych produktów toksycznych, zmniejszają obrzęki oraz oddziaływują stymulacyjnie na mięśnie szkieletowe w zanikach z nieczynności.
Prądy jednokierunkowe są zabiegiem elektroleczniczym, w którym wykorzystuje się prąd stały. Głównym zadaniem tych prądów jest działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przekrwienne. Dodatkowo całość poprawia procesy odżywcze i przemianę materii w tkankach przyspieszając ich regenerację oraz wpływa na zmniejszenie pobudliwości nerwów i mięśni.
Przebiegi prądowe NEMES to rodzaj zabiegu elektroleczniczego, zwanego elektrostymulacją, służący do wzmacniania siły i wytrzymałości osłabionych (np.: w skutek unieruchomienia gipsem), jak również zdrowych mięśni oraz do zwiększania masy mięśniowej. Wynikiem elektrostymulacji jest precyzyjne wywołanie skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych, poprawa procesów odżywczych oraz przemiany materii w mięśniach. Przebiegi prądowe NEMES są również wykorzystywane jako przygotowanie przed kinezyterapią oraz terapią manualną.
TENS to stymulacja elektryczna stosowana przede wszystkim do zwalczania bólu w stanach ostrych oraz przewlekłych, jak również służy do wzmocnienia i rozluźnienia mięśni w stanach nadmiernego napięcia. Stymulacja nerwów prądami TENS ma na celu pobudzenie naturalnych mechanizmów obronnych lub regeneracyjnych organizmu w sytuacjach, kiedy jego prawidłowe funkcje zostają zaburzone w wyniku choroby lub czucia bólu.