prowadząca: lic. Magdalena Zaborska
WADY POSTAWY są coraz częstszym problemem zdrowotnym, społecznym, estetycznym naszych czasów.
W okresie szkolnym należy zwrócić szczególną uwagę na dwa okresy krytyczne w kształtowaniu postawy ciała dziecka, gdyż wtedy właśnie ujawnia się najwięcej wad postawy:
I okres (6-7 lat) - związany jest ze zmianą trybu życia dzieci. Istota tej zmiany tkwi w przejściu ze swobodnego - indywidualnie regulowanego przez dziecko - wysiłku i odpoczynku, w narzucony, kilkugodzinny system przebywania w pozycji siedzącej.
II okres (11-13 lat dla dziewcząt i 13-14 lat dla chłopców)- związany jest ze skokiem pokwitaniowym. Intensywny przyrost długości kończyn dolnych i tułowia, zmiana proporcji ciała oraz dotychczasowego układu środków ciężkości to charakterystyczne cechy tego okresu.
Najczęściej występującymi wadami są: plecy wklęsłe, okrągłe, kolana koślawe, szpotawe, płaskostopie. Ich konsekwencją może być skolioza.
Skolioza to zniekształcenie kręgosłupa i tułowia, które powoduje zmiany w postawie ciała, a także może doprowadzić do zaburzeń w układzie oddechowym, krążenia i innych Jest to wada trójpłaszczyznowa. Przyczyna skoliozy to zaburzenie wewnętrznej równowagi kręgosłupa, złe ustawienie miednicy, głowy, a nawet dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.
Następstwa w obrębie samego kręgosłupa:
zmiany strukturalne w kręgach - kształt klinowaty
zwężenie krążków
torsja kręgów
przesunięcie tułowia dobocznie kompensacyjnie powstają wygięcia wtórne
Terapia:
dopasowane do potrzeb elementy terapii manualnej
odpowiednio dobrane do wady ćwiczenia korekcyjne
edukacja oraz trening prawidłowych zachowań posturalnych